НУЖНИ ЛИ СА НАМОРНИЦИТЕ ПРИ ГОЛЕМИТЕ ПОРОДИ КУЧЕТА

НУЖНИ ЛИ СА НАМОРНИЦИТЕ ПРИ ГОЛЕМИТЕ ПОРОДИ КУЧЕТА

Мнениеот Магдалена Фиданова » 03 Юли 2012, 15:04

От много години отглеждам куче, което е от големите породи. Вярно е, че визията му излъчва респект, но иначе е с голямо сърце. Винаги го разхождам на повод, за да не изплаши някой съвсем случайно ако е пуснато. Но въпреки това много от хората са недоволни и винаги ми задават въпроса " Защо не му сложиш наморник?". Не мисля, че наморник трябва да се поставя на всяко голямо куче, най-малкото пък след като е вързано, върви до стопанина си и не е агресивно към околните. Смятам, че наморника е нужен само тогава когато кучето има някакъв определен проблем, свързан с общуването си с други кучета или пък хора. От друга страна наморника е нужен тогава, когато е необходимо да се извърши дадена манипулация по кучето от страна на ветеринарен лекар. Наморника за мен е чисто мъчение за вашия любимец!!!
Магдалена Фиданова

Re: НУЖНИ ЛИ СА НАМОРНИЦИТЕ ПРИ ГОЛЕМИТЕ ПОРОДИ КУЧЕТА

Мнениеот rimma » 14 Ное 2012, 16:27

Аз също мисля така, но има случаи, в които наморникът може да спаси човек. Колкото и да е обучено кучето, има породи, които са си природно агресивни и малко им трябва, за да бъдат провокирани..
Всъщност как стои въпросът законово?
rimma

Мнениеот BauBau.bg » 14 Ное 2012, 20:43

rimma написа:Аз също мисля така, но има случаи, в които наморникът може да спаси човек. Колкото и да е обучено кучето, има породи, които са си природно агресивни и малко им трябва, за да бъдат провокирани..
Всъщност как стои въпросът законово?

Чл.13. Собственикът на куче - домашен любимец е длъжен:

1. На обществени места да води кучето - домашен любимец винаги и задължително на повод до 1,5м., а при кучета - домашни любимци над 10 кг. на неразтеглив повод до1,5м. или с намордник.

2. От намордник са освободени кучета - водачи на незрящи хора;

3. Поводът и намордникът не са задължителни на местата за разхождане на кучета - домашни любимци, определени със заповед от кмета на района;

4. При пътуване със средствата на масовия градски транспорт собственикът е длъжен да води кучето - домашен любимец на къс неразтеглив повод и с намордник, или в транспортен кафез. От намордник при пътуване в градския транспорт са освободени кучета - домашни любимци по т. 2 на чл. 13 от настоящата наредба. Имат право на пътуване само регистрирани животни, съгласно изискванията на чл. 4, на чл. 11, т. 7 от настоящата наредба и с редовни превозни докуггнти.

Извадка от : Наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на животни - домашни любимци /кучета и котки/ на територията на Столична община
Аватар
BauBau.bg

Мнениеот rimma » 15 Ное 2012, 17:16

Благодаря за информацията ;) Нека собствениците на домашни любимци се позаинтересуват от това, за да се осигури спокойсвието на кучето, стопанина му и околните. По- голямата част от инцидентите с животни могат да се предотвратят, ако сме по- информирани и се отнасяме отговорно към домашните си любимци и безопасността на хората, около нас.
rimma

Мнениеот Bella » 12 Яну 2015, 09:50

Това е изключително достойна и по-добре от средното пост ..... ти поклати го публикувате ти си най-доброто за него публикуване ...... !!!
Bella

Мнениеот optimeon » 09 Фев 2018, 10:01

Много хора не го правят и много често на обществени места като паркове може да видите големите им кучета да тичат свободна около малки деца и майки с колички, което според мен не е окей. Има си специални места в парка, в които може да пуснете кучето си и то да не обезпокоява останалите хора.
Последна промяна optimeon на 21 Фев 2018, 15:32, променена общо 1 път
optimeon

Мнениеот awesome11 » 12 Фев 2018, 16:58

И аз мисля, че има нужда. Особено ако ще се пуска сред много хора и особено ако има малки деца :!:
awesome11

Мнениеот suzana90 » 20 Апр 2018, 06:09

Според мен, дори и кучето да е добро и никога да не е правило проблем преди, е по-добре да бъде с наморник. Има хора, които изпитват ужас при вида на такива кучета и понякога реагират доста странно и уплашено, и тяхната неволна реакция би могла да отключи агресия от страна на кучето.
Много си обичам кучето.Много обичаммоето кучеи за това го взимам навсякъде с мен
suzana90

Назад към Дресировка при кучето