ОТ КАКВО НАЙ-ЧЕСТО БОЛЕДУВАТ МЪЖКИТЕ КОТАРАЦИ

ОТ КАКВО НАЙ-ЧЕСТО БОЛЕДУВАТ МЪЖКИТЕ КОТАРАЦИ

Мнениеот Магдалена Фиданова » 03 Юли 2012, 11:08

fUS-синдром е най-честото заболяване при мъжките котараци. Това е едно заболяване, което засяга главно пикочо-половата система. Характеризира се с образуването на пикочни камъни, които запушват уретера и по този начин пречат на нормалното уриниране на вашия котарак.
Преди известно време на мен лично ми се наложи да се сбласкам с такъв случай. Котарака ми започна да ходи по-често до тоалетната, да мяука, опитваше се да се изпишка, но не успяваше. На моменти успяваше да отдели по 2-3 капки урина, но до там. Когато го заведох на ветеринар, се оказа, че има камъчета в пикочния мехур, които са запушили частично и уретера, поради което нормално уриниране не можеше да се осъществи. Доктора ми обясни, че някои породи котараци са предразположени към това заболяване, а също така и че ТО се проявява предимно при котараци които се хранят с некачествена храна. Друга причина за заболяването е кастрацията на котарака в ранна възраст (това ще рече до 1 година). Когато котарака се кастрира в млада възраст, половата му система остава недоразвита, от където следва, че уретера остава по-малък и по-лесно се запушва от камъчета. При моя котарак причината беше некачествената храна. Тъй като заболяването беше в ранен стадий- лечението се състоеше в: 5 дена антибиотик (тъй като камъчетата бяха разранили уринарния тракт и бяха предизвикали възпаление), лечебна храна от типа на Royal canin- urinari, Eukanuba и т.н, която трябваше да давам около 3 месеца и минерална вода или по-точно изворна.
Три месеца АЗ стриктно спазвах указанията на лекаря и резултата не закъсня. Сега котарака ми е здравичък и щастлив!!!
Магдалена Фиданова

Назад към Котката ми е болна?